Thursday, February 20, 2014

Wolna Ukraina w Tarnowie!

Tak w Tarnowie - mało kto wie, ale tu swą siedzibę miały wszystkie centralne instytucje wzbijającej się na niepodległość Ukrainy, gdy w 1920 roku bolszewikom udało się wyjść z ofensywą na zachód. To do Tarnowa właśnie został skierowany Semen Petlura i jego ludzie w liczbie kilku tysięcy, Tarnów jednak okazał się zbyt małym miastem, by pomieścić uchodźców, przeto zostawiono w nim jedynie najwyższe organy, mniej istotne urzędy wraz z obsadą przenosząc do Częstochowy.

Wielu "historyków" twierdzi iż nie ma co "gdybać", bo to niczemu nie służy, podobno jedynie kolekcjonowanie suchych faktów i dat jest historią - dla mnie to nie historia lecz kronikarstwo wsteczne, lub chronologia uprawiana pod płaszczem historii. Jeśli chcemy by historia była nauczycielką życia to gdybać musimy, mamy obowiązek rozeznawania czy w świetle naszej wiedzy, decyzje i działania podjęte wówczas nie mogły wyglądać inaczej a jeśli mogły to co by było gdyby zostały podjęte.

Więc pokuszę się o pewne gdybania - wiadomo iż Piłsudski nie posiadał tak konkretnych i dalekosiężnych wizji politycznych jak Dmowski. Być może gdyby pomoc dla Ukraińców w odzyskaniu niepodległości była bardziej zdecydowana, to potem nie doszło by do rzezi na Wołyniu! Nie sposób tego udowodnić, ale nie sposób też zaprzeczyć, że polityka Piłsudskiego a potem władz II RP była wobec Ukraińców co najmniej protekcjonalna, mało konkretna a co najważniejsze Ukraińcy widzieli w nas jednego z zaborców! (podobnie zresztą jak Litwini).

Losy Petlury po podpisaniu traktatu pokojowego z Bolszewikami, taki krótki przyczynek

Ale wróćmy do Tarnowa - w tej chwili mamy tu jedną tablice na hotelu Bristol i jedną mogiłę na cmentarzu w Krzyżu - pamiętam że były jeszcze inne tablice np "w tym domu mieszkał w latach.... Semen Petlura naczelny... itd."  Wcześniej zdjęć nie zrobiłem, dziś już tablic nie ma... ciekawostka. Oficjalne strony też na ten temat nic nie mówią - popytam pośród znajomych. Podejrzewam iż ktoś poddał pamięć o tamtych zdarzeniach stosownej ingerencji tak aby była bardziej wygodna dla dnia dzisiejszego... Ech ciął by szaszką przez ten wredny łeb, ciął, tak po kozacku, ze szczerego serca...

tymczasem przedstawię to co mam:Więcej o generale Mikołaju Junakiwie i tej mogile na oficjalnych stronach TarnowaO Historii tego miejsca przeczytacie też na oficjalnych stronach miasta. 

Tym razem nie wolno popełnić tego samego błędu, Ukraińcy muszą widzieć w nas swoich sprzymierzeńców, nie tych którzy narzucają im cokolwiek (Unię Europejską, traktaty emisyjne itp), ale i też nie takich którzy oddają ich na łaskę Moskwy - sprzymierzeńców którzy traktują Ukraińców jako wolnych, mądrych i mężnych ludzi.

5 comments:

DD said...

Wiesz, zastanawiam się, dlaczego "muszą" w nas widzieć sprzymierzeńców? Jestm bardziej ostrożna. Ich kraj, ich sprawy, ich demokratycznie wybrana władza, ich zgoda na to i tamto.... Nie chcę, aby mój kraj mieszał się do spraw na Ukrainie.Po prostu nie chcę. Boję się i tyle. Serdeczności

Mad said...

Ja też uważam, że Polska, zapatrzona w Zachód Europy i USA, mająca za nic narody, z którymi dzieli historyczny trzon, powinna jednak poczuć bliższą więź z innymi Słowianami. I ją umacniać. Pozdrawiam!

makroman said...

Musimy - Doroto - bo oni na to zasługują, by nie być protektoratem Rosji, ani... nas. A ponieważ to dzielni ludzie, to wole by byli naszymi sojusznikami, niż wrogami.

Mad - racja, przez lata albo protekcjonalnie klepaliśmy Ukraińców po plecach, albo ich olewali. tak nie tworzy się dobrosąsiedzkich stosunków.

Anonymous said...

Ci dzielni ludzie wymordowali bestialsko od 250000 do 400000 polskich mieszkancow obecnej zachodniej Ukrainy. OBecna faszystowska wladza na Ukrainie temu zaprzecza, nie ma zamiaru przepraszac i nie garnie sie do milosnych objec z Lachami. Oni nigdy nie byli przyjaciolmi Plklaow a ojcowie obecnego samozwanczego rzadu w Kijowie mordowali naszych ojcow, nasze matki i ich rodzicow. Na Majdanie Jarosz i Tiahnybok wyglosili terytorialne zadania wobec Polski: oddawac Przemysl, Sanok, Chelm i inne ziemie az po Radom. To ma byc czesc przyszlego ukrainskiego panstwa soborowego. Wasza milosc do tych faszystow jest nieodwzajemniona. Gdy nadarzy sie znow historyczna sposobnosc was tez beda zywcem odzierac ze skory, przepilowywac,rabac toporami a dzieci wasze przymocuja do drzew drutem kolczastym by sczezly z bolu i glodu. Wy Lachy przeklete.

makroman said...

Nie lubię dyskusji z Anonimami, lecz cóż zrobić.
1 - podczas rabacji 1848 roku, chłopi wymordowali bestalsko setki kobet, dzieci i mężczyzn, tylko dlatego że byli szlachcicami! Ten sam mechanizm zadziałał na Ukrainie.
2 - używanie słowa wytrychu "faszyści" to idiotyzm czystj wody, Wymyślony na Łubiance, oderwany od wszystkiego co się z faszyzmem wiąże.
3 - obecny rząd w Kijowie, posiada demokratyczny mandat.
4 - Resentymenty terytorialne to stały straszak, za PRL straszono nas ziomkostwami i rewizjonistami, dziś Ukraińcami. Jakoś się bardziej boję władców z Kremla.
5 - to słynne zdjęcie z dziećmi przywiązanymi do drzewa drutem kolczastym, to nieporozumienie - było ilustracją z podręcznika kryminologicznegowydanego przed IIWŚ we Lwowie. Pokazuje ofiary szalonej matki, cyganki, która w ten okropny sposób uśmierciła własne dzieci. Nie umniejszając zbrodni rezunów, zachowajmy szacynek dla prawdy.