Monday, April 27, 2015

Na poligonie

Za czasów Austro-Wegierskich był w Tarnowie pułk.
57 Pułk Piechoty Austro-Węgier (niem. Galizisches Infanterieregiment Nr. 57)
Była też i konnica, ale o nich razom inną.
Ówże pułk, musiał gdzieś ćwiczyć, choć stacjonował w Opawie, to z rejonu Tarnowskiego pochodziło gros jego uzupełnień. Żołnierze ci przechodzili wstępne przeszkolenie właśnie na tym poligonie.
Po odzyskaniu niepodległości powołano do istnienia 57 pułk piechoty wojska Polskiego, następnie przemianowany na 16 pułk piechoty (Wsławiony atakiem na jednostkę pancerną Niemców w czasie bitwy pod Pszczyną, który zakończył się masakrą strony polskiej. Do dziś nie wiadomo, czy były to błędnie wydane rozkazy wyższego dowództwa, czy szaleństwo podyktowane rozpaczą, czy zwykła głupota...). Żołnierze ci ćwiczyli na tym poligonie oraz na poligonie w Wierzchosławicach. Po II wojnie światowej Ćwiczyli tu wojacy Ludowego Wojska Polskiego (które tak było Polskie jak Polakiem był Rokossowski).

To wszystko, plus jeszcze ciut innych rzeczy chciałem powiedzieć w moim filmie, ba nawet powiedziałem, ale tam zawsze tak wieje, że jedynie dwa fragmenty nagrań nadają się do publikacji,  reszta jest mało zrozumiała i musielibyście zatrudnić speców z prokuratury aby wam stenogramy z tego zrobili... tylko że wtedy mogło by się okazać że mnie tam było trzech i sam ze sobą rozmawiałem...

Więc zapraszam. Poznajcie Schron kierowania ruchomym celem z poligonu w Tarnowie.


3 comments:

Hanna Badura said...

Przedstawiłeś temat szczegółowo. Film ciekawy, na pewno będzie budził zainteresowanie na youtube.

makroman said...

Dzięki Hanno.

Jula said...

Gdyby tak wyglądały lekcje historii w szkołach, historia miała by znacznie więcej fanów :)