Monday, May 30, 2016

Kamieniołom w Ostruszy

Witajcie na Pogórzu Ciężkowickim
W zasadzie są to już południowo wschodnie krańce Ciężkowicku Rożnowskiego Parku Krajobrazowego.

W nieczynnym kamieniołomie byłem podczas większego rajdu na trasie Ciężkowice, Ostrusza, Turza, Rzepiennik Strzyżewski. Ale miejsce jest tak urokliwe ze zasługuje na własny osobny wpis. Oczywiście opis rajdu, wraz z marszrutą także się na tym blogu znajdzie.

Kamieniołom był wykorzystywany przez dziesiątki lat, służył za miejsce pozyskiwania materiału na liczne kapliczki, krzyże przydrożne, baptysteria kościelne, ale też na fundamenty domostw i budynki.

Zawiera wiele ciekawych zjawisk geologicznych, dobrze czytelnych w odsłoniętej ścianie.
"W ścianach wyrobiska widoczne są powierzchnie ciosu diagenetycznego i tektonicznego oraz strefa tektoniczna z licznymi uskokami. Spągi ławic są nierówne, erozyjne lub deformacyjne. Wśród struktur sedymentacyjnych występuje struktura masywna, uziarnienie frakcjonalne, laminacja przekątna i warstwowanie konwolutne. Profil osadów to typowa sekwencja pozytywna Boumy. "

Macie dość? Ja także – geologia to fascynującą wiedza – ale lepiej jak ktoś w terenie wskaże paluchem o co chodzi bo z suchych encyklopedycznie podanych informacji wiedza wielka nie płynie.


Od 1987 roku uznany za pomnik przyrody. Obecnie zarasta i myślę że warto by rozważyć wycinkę roślinności zwłaszcza u jego stóp, bo ta na wierzchołku i ambonach, całkiem malownicza.Chciałem pod film dograć ścieżkę dźwiękową z moim opisem miejsca, lecz młodzież skutecznie unieszkodliwiła mikrofon, a ten przy słuchawkach daje "głos z zaświatów" i w ostateczności film jest "lektor free"... w sumie to może i dobrze?


9 comments:

Stanisław Kucharzyk said...

Kocham te opisy uczone :-) (http://napogorzu.blogspot.com/2013/05/kamienioom-w-kroscienku-menilitowy-czy.html) A miejsce piękne i filmik fajny :-)

Ania said...

Kamieniołom porządny. Ale najbardziej mnie rozczuliła malusieńka kapliczka w skale.

Jula said...

Fajny filmik. I muzyka dodająca miejscu tajemniczości. Ładnie te skały komponują się z zielenią.

Kasia Skóra said...

Fajne miejsce bo ja uwielbiam skały :)

wkraj said...

Całe Pogórze Ciężkowickie czeka na moje odwiedziny. Mam teraz kolejny punkt do zobaczenia.
Pozdrawiam.

Hanna Badura said...

Bardzo malownicze miejsce pokazałeś.
Muzyka do filmu bardzo interesująca i niesamowita :)

makroman said...

Stanisławie - dbają o rzetelna i kompletna informacje niestety forma nawet dla zainteresowanych geologią i rozumiejących terminy jest mało strawna, więc dla pozostałem rzeszy wędrowców i turystów musi być zniechęcająca.

Aniu - owszem kawał ściany, kapliczka wykuta jest w takiej osobnej, wystającej tuż koło drogi skałce leżącej kilkadziesiąt metrów od kamieniołomu - być może tam szukano schronienia podczas łupania skały?

Jula - w ogóle nader malownicze miejsce w wybitnie malowniczym Ciężkowickim Parku Krajobrazowym.

Kasia i Kamil - To jeszcze bliżej Was niż Borówka czy Kokocz - które pokazałem wcześniej.

Wkraju - Zarezerwuj sobie kilka dni - bo samych skałek tu jest kilkanaście miejsc godnych zobaczenia.

Hanoo - muzyka to darmówka z netu, sam nie umiej jej tworzyć - pewnie zresztą z korzyścią dla świata ;-)

Łemkowyna, na Beskidzie Niskim said...

No, kamieniołomy robią wrażenie. Szkoda, że kamieniołomy na Kamieniu n. Jaśliskami nie są tak zadbane - te też by robiły niezłe wrażenie. I byłoby gdzie kark skręcić przy odrobinie dobrych chęci.. :)

Kamień to ciekawe "zjawisko"... Taka ,,pieczątka,, zostawiona nam przez czas, by pokazać, że nieubłaganie, ale jednak on płynie, i płynie, i płynie...

Pozdrowienia!

makroman said...

Julianie - ten tu to w sumie także nie jest zadbany po prostu opodal jest droga więc siłą rzeczy las go nie schowa.
Masz rację - ten piasek odkładał się przez miliony lat, a wcześniej przez kolejne miliony wypiętrzały się Góry Świętokrzyskie które po zerodowaniu w ten piach się rozsypały...